Czy pasażerowie busów są objęci ubezpieczeniem?


Z uwagi na korzystną cenę oraz wysoki komfort podróży, bus jest istotną konkurencją dla takich środków transportu jak samochód czy samolot. Najważniejszą kwestią podczas transportu zarówno na terenie Polski, jak i w przypadku przejazdów do innych krajów europejskich, jest bez wątpienia bezpieczeństwo. Dokładamy wszelkich starań, by zagwarantować naszym Pasażerom spokojną, bezproblemową podróż. Jednak troska o bezpieczeństwo może rodzić uzasadnione pytania dotyczące ubezpieczenia podczas przejazdu. Spieszymy z odpowiedziami w niniejszym wpisie.

Czy pasażerowie podróżujący busem są ubezpieczeni?

Przepisy prawa mówią, że w trakcie przejazdu busem wszyscy pasażerowie muszą być objęci ubezpieczeniem. Ustawodawca nakłada na przewoźnika obowiązek odpowiedzialności za ewentualne szkody zdrowotne i materialne, do których doszło w czasie podróży. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenie, które dotyczy przewozu osób, obejmuje wyłącznie sytuacje, gdy pasażerowie znajdują się wewnątrz pojazdu. Polisa NNW gwarantuje wypłatę odszkodowania, jeśli w konsekwencji zdarzenia drogowego dojdzie do uszczerbku na zdrowiu pasażera. Dodatkową formą ubezpieczenia jest polisa OCP, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, które umożliwia otrzymanie rekompensaty za zniszczony podczas zdarzenia bagaż.

O czym powinni pamiętać pasażerowie?

Warunkiem obowiązywania ubezpieczenia jest pełne stosowanie się do zasad bezpieczeństwa, które znajdują się w naszym Regulaminie. Pasażerowie w czasie trwania przejazdu zobowiązani są do siedzenia w fotelach z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Dopóki bus całkowicie się nie zatrzyma, zabronione jest zarówno wstawanie z miejsca, jak i odpinanie pasów. Ponadto podróżni nie mogą przewozić materiałów ani przedmiotów niebezpiecznych lub łatwopalnych.