Ilu pasażerów jest w stanie pomieścić mikrobus?


Nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy jako firma lub osoba prywatna jesteśmy zmuszeni zorganizować transport dla kilku, lub kilkunastu osób – dzieje się tak w przypadku różnego rodzaju podróży służbowych, uroczystości rodzinnych, wakacji czy nawet wyjazdów poza granicę Polski. Użycie do tego celu samochodów osobowych bywa często niemożliwe lub niezwykle kosztowne, a środki komunikacji publicznej nie zawsze są dostępne w każdym miejscu. Właśnie dlatego idealnym rozwiązaniem jest wynajem odpowiednio pojemnego mikrobusa. Stanowi on gwarancję komfortowej i bezpiecznej podróży zarówno na krótkich trasach, jak i podczas transportu międzymiastowego, a dodatkowo warto zaznaczyć, że procedura wynajmu jest niezwykle łatwa. Kiedy jednak można zorganizować transport wygodnym mikrobusem, a kiedy lepiej rozważyć wypożyczenie większego pojazdu?

Jak dużo miejsc siedzących znajduje się w mikrobusie?

Mikrobusy często są nazywane minibusami lub po prostu busami, a za wszystkimi tymi określeniami kryje się pojazd o niewielkich rozmiarach, przeznaczony do przewozu na miejscach siedzących do ok. 20 pasażerów. Mikrobusy posiadające do 9 miejsc siedzących łącznie z kierowcą kodeks drogowy zalicza do kategorii samochodów osobowych, które można prowadzić z użyciem prawa jazdy kategorii B. Jeśli znów posiadają od 10 do 17 miejsc (łącznie z kierowcą), należy wcześniej uzyskać prawo jazdy kategorii D1 i ukończyć kurs na przewóz osób. Ponadto czas pracy kierowcy takiego wariantu mikrobusu jest limitowany przy pomocy obowiązkowego tachografu. Jeśli jednak liczba siedzeń łącznie z kierowcą przekracza 17, do prowadzenia konieczne jest prawo jazdy kategorii D i ukończony kurs na przewóz osób. Nowoczesne Mercedesy Sprinter oferowane przez firmę Bus23 są zaopatrzone w aż 23 komfortowe siedzenia. Ważną cechą mikrobusów odróżniającą ją od autobusów czy autokarów jest to, że nie uświadczymy w nich miejsc stojących. Występują w nim jedynie miejsca siedzące, a luk bagażowy dla wygody pasażerów mieści się zazwyczaj na tyłach pojazdu. Wskazane jest także, aby do wnętrza pojazdu zabierać jedynie bagaż podręczny o niewielkim formacie, który umieszcza się w przestrzeni na nogi. Mimo to często można spotkać się z twierdzeniem, że podróż mikrobusem jest najprzyjemniejsza z wszystkich dostępnych środków komunikacji zbiorowej, dlatego wiele osób wybiera właśnie ten typ transportu.

W jakich sytuacjach przydaje się mikrobus?

W zależności od wielu różnych czynników takich jak np. powód podróży, odległość od celu, ilość przewożonych osób czy niezbędna szybkość przejazdu, inny będzie też typ wynajmowanego pojazdu. Kompaktowy mikrobus sprawdzi się w przypadku wyjazdu na targi, transportu na lotnisko czy organizacji wycieczek w niewielkim gronie. To również idealne, higieniczne rozwiązanie w sytuacji, gdy planujemy krótki urlop, weekend bądź święta poza domem, a nie chcemy tłoczyć się wraz z innymi pasażerami w przeładowanych pociągach. Z tej opcji chętnie korzystają również przedsiębiorstwa, które wysyłają grupy pracowników na delegacje lub spotkania integracyjne, dzięki czemu nie tylko oszczędzają oni środki, ale też usprawniają cały proces rozliczenia podróży służbowych. Mikrobus to najlepsza propozycja dla pasażerów, którzy się znają (jak choćby pracownicy jednej firmy, znajomi, rodzina, koledzy ze szkoły, uczestnicy tych samych zajęć itp.) i którym zależy na szybkiej podróży z punktu A do punktu B. Dodatkowo mikrobusy są niezwykle łatwe w prowadzeniu, dlatego nie sprawiają żadnych problemów na drodze i mogą być wykorzystane wszędzie tam, gdzie ważna jest zwrotność pojazdu, np. podczas wyjazdów w góry.